Z pewnością każdy z nas miał lub widział, jak ktoś ma stawiane bańki lekarskie. Ten staropolski sposób leczenia przeziębienia i nieco poważniejszych chorób istnieje do dziś i co najciekawsze, nadal ma się całkiem dobrze. Na co zatem mogą pomóc bańki i jak je stawiać?

Na co pomagają bańki?

Stosowanie baniek lekarskich ma wielu przeciwników. Zarzucają oni tej metodzie zupełny brak działania lub – co gorsza – nawet szkodzenie człowiekowi choremu. A jak się jednak okazuje, ludowe metody leczenia nie są tak bezzasadne, jak by się to mogło wydawać. Okazuje się bowiem, że stawanie baniek pobudza organizm do lepszej pracy, co powoduje, że dzięki nim możliwe jest szybsze i skuteczniejsze uporanie się z infekcjami, a nawet z zapaleniami oskrzeli.

Jak stawiać bańki?

Niestety nie każdy może i powinien stawiać bańki. Jest to wbrew pozorom całkiem trudne zadanie, w którego trakcie powinno się przestrzegać licznych zasad. Przykładowo zabronione jest stawianie baniek na piersi i w okolicach serca.

Dawniej do stawiania baniek konieczne było ich podgrzewanie, co powodowało ryzyko poparzenia. Dziś jednak na rynku znaleźć można bańki, które można postawić po prostu poprzez usunięcie z nich powietrza za pomocą np. strzykawki. Celem bowiem jest uzyskanie wewnątrz bańki podciśnienia.